niedziela, 29 stycznia 2017

a...

Przychodzę do Was z bardzo długo wyczekiwanym przeze mnie postem. Jest to pierwszy z serii abc...fotografii. Kiedy zaczynałam tworzyć ten post w październiku liczył on tylko kilka słów. Nie wiedziałam co mam pisać dalej. Mam wrażenie, że potrzebowałam czasu aby to wszystko sobie poukładać. Za każdym razem, kiedy kolejny raz podejmowałam próbę pisania chciałam, aby wszystko było dobrze zrobione, z sensem i w taki sposób w jaki chcę.
Nie mam zamiaru zamieszczać tu pojęć , których i tak nikt nie używa, których większość z was nie zrozumie (łącznie ze mną 😂 )
 Na samym początku myślę, że dobrze będzie wytłumaczyć pojęcie i działanie autofokusa (AF) - automatyczne ustawianie ostrości /skupianie ostrości w danym punkcie.
W lustrzankach DSLR (Digital Single Lens Refleks - lustrzanka cyfrowa jednoobiektywowa) autofokus może pracować w kilku trybach, głównie są to :
- "one shot" - używany do fotografowania obiektów nieruchomych 
- "al focus" - w przypadku gdy "nie wiemy co się za chwilę stanie"
- "al servo" - fotografowanie ruchomych obiektów.
W trybie AF ostrość ustawiamy przyciskając spust migawki do połowy. Kiedy już jesteśmy pewni, że zdjęcie jest wyraźne naciskamy przycisk do końca.
Ostrość również możemy ustawiać ręcznie w trybie manualnym (MF). Za zwyczaj przełącza się go na obiektywie. Wtedy za pomocą pierścienia, który przekręcamy szukamy ostrości.

Porównajmy te dwa zdjęcia. Pierwsze jest wyostrzone na kwiatku, tło jest rozmyte. Praktycznie nie jesteśmy w stanie stwierdzić co oprócz tej gałązki z kwiatkiem jest na zdjęciu. 
Na drugiej fotografii ostrości nie ma, jednak jesteśmy w stanie dojrzeć, co znajduje się w tle. Drzewo. Tak właściwie to tyle. Tu podobna sytuacja co wyżej. Ostrość na pierwszym zdjęciu jest na firankach, na drugim wyostrzają się drzewa za nią.  


W obszernej dziedzinie jaką jest fotografia nie miałam styczności z wieloma rzeczami. Nigdy nie wykonywałam zdjęcia typu akt - fotografia półnagiej lub nagiej osoby. Jednak nie są to zwykłe roznegliżowane zdjęcia. Jest to ujęcie ciała w bardziej artystyczny sposób. Operuje się światłem tak aby na zdjęciu były widoczny tylko oświetlony fragment ciała.
http://www.maxmodels.pl/fotograf-swiat-aktu/akt-zdjecie-5071892.html
Kiedy już dojdzie do sesji i fotograf będzie chciał wykorzystać zdjęcie gdziekolwiek musi mieć zezwolenie na wykorzystywanie wizerunku. W internecie jest wiele wzorów, więc nie musi być to jakiś obszerny dokument.

~~~~~~~~~~
  Pierwszy post za mną. Mam nadzieję, że zrozumieliście co chciałam przekazać... Wszelkie zapytania proszę zostawiać w komentarzach bądź wysyłać je drogą mailową - aleksiolus@gmail.com 
Do zobaczenia w następnym poście.
Jeśli chcecie być bardziej na bieżąco to zapraszam na mojego instagrama - hiiluucy  

6 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne porady, staram sie do niektórych stosowac, jednak zazwyczaj ''robie po swojemu'' hehe z róznym skutkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Post bardzo przydatny dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią :)
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy okazję zobaczyć Pani bloga po raz pierwszy, na pewno będziemy zaglądać częściej! ❤️ Zapraszamy Panią i czytelników do wzięcia udziału w konkursie walentynkowym, w którym można wygrać perfumy Carolina Herrera Good Girl, Armani Acqua Di Gio Profumo oraz voucher. Pozdrawiamy! http://wisebears.pl/konkurs-walentynkowy/

  OdpowiedzUsuń